Matkapurjehduskurssit löysivät kohderyhmänsä kaudella 2019

Tänä kesänä tarjolla olleet kaksi matkapurjehduskurssia saivat tarvittavat ilmoittautumiset kurssien toteutumiseksi jo aikaisessa vaiheessa keväällä. Molemmat kurssimme olivat erittäin onnistuneet ja saimme kurssilaisten kanssa nauttia erilaisista purjehdusolosuhteista. Siten molemmat kurssit tarjosivat erittäin hyvän kuvan saaristo-olosuhteissa tapahtuvista matkapurjehduksista.

Veimme kurssilaiset tutustumaan erilaisiin vierassatamiin molemmilla viiden päivän kursseilla. Kursseista ensimmäinen suuntautui Turusta Uudenkaupungin suuntaan. Jälkimmäisellä kurssilla käväisimme Örössä.

Kurssilaisilta saadun palautteen mukaan erityisesti uusiin ja erilaisiin satamiin tutustuminen antoi lisäarvoa purjehdustaitojen oppimisen oheen.

Katanpään satamasta