Matkapurjehdus Turku-Uki-Turku

Matkapurjehduskurssi Turku-Kustavi-Katanpää-Isokari-Uki-Vuosnainen-Turku (1.-5.7.2019)

Kaudella 2019 toteutamme kahdenlaisia matkapurjehduskursseja: lyhyitä kahden päivän mittaisia sekä heinäkuussa viiden päivän mittaisen matkapurjehduskurssin. Tällä sivulla löydät tiedot Turku-Uusikaupunki-Turku kurssista.

Tälle matkapurjehduskurssille voit lähteä mukaan koko ajaksi tai vaikka vain yhdeksi päiväksi. Kurssilla maksat vain niistä päivistä, joina osallistut purjehdukseen. Olemme valinneet yöpymispaikat kulkuyhteyksien varrelta. Näin pääset osallistumaan kurssiin, vaikka et koko ajaksi voikaan siihen sitoutua. Yhden koulutusvuorokauden hinta on 70 €. Koko viiden päivän kurssin hinta on 350 €. Vuorokausihintaan sisältyy yksi yöpyminen veneessä. Näin voit joustavasti suunnitella kulkemisen miehistönvaihtosatamaan.

Tällä purjehduskurssilla käymme tutustumassa Isokarin majakalla ja Katanpäässä matkalla Uuteenkaupunkiin. Voit tulla mukaan kurssille koko ajaksi tai vain haluamallesi reitin osuudelle. Jokaisena päivänä harjoittelemme purjeveneen valmistelua lähtöön, purjehtimista erilaisilla tuulen suunnilla ja rantautumista vierasvenesatamiin.

Reittisuunnitelma purjehdukselle on:

1. päivä - Lähdemme aamulla aikaisin veneen kotisatamasta Satavasta (Turku) ja suuntaamme illaksi Peterzénsin vierassatamaan Kustavissa.

2. päivä - Lähdettyämme aamulla Peterzénsin vierasvenesatamasta, harjoittelemme purjehdusta päivän ja rantaudumme yöpymistä varten Katanpään linnakesaaren vierasvenesatamaan.

3. päivä - Katanpäästä purjehdimme lyhyen merimatkan päähän Isokarin majakalle lounastauon ajaksi. Illaksi suuntaamme Uudenkaupungin vierasvenesatamaan.

4. päivä - Uudestakaupungista lähdemme aamulla aikaisemmin pidemmälle purjehdukselle ja illaksi Vuosnaisten meriasemalle.

5. päivä - Viimeisen päivän pitkällä purjehduksella palaamme illaksi Satavan Venepalvelun satamaan.

Kurssille ilmoittautuminen sähköpostitse viimeistään viikko ennen ensimmäistä kurssipäivää.

Kurssin vuoden 2019 esite on saatavissa omalta sivultaan täältä.