Matkapurjehdus Turku-Örö-Kasnäs

Matkapurjehduskurssi Turku-Korpoström-Pensar-Högsåra-Örö-Kasnäs (8.-12.7.2019)

Kaudella 2019 toteutamme kahdenlaisia matkapurjehduskursseja: lyhyitä kahden päivän mittaisia sekä heinäkuussa viiden päivän mittaisen matkapurjehduskurssin. Tällä sivulla löydät tiedot Turku-Örö-Kasnäs kurssista.

Tälle matkapurjehduskurssille voit lähteä mukaan koko ajaksi tai vaikka vain yhdeksi päiväksi. Kurssilla maksat vain niistä päivistä, joina osallistut purjehdukseen. Olemme valinneet yöpymispaikat kulkuyhteyksien varrelta. Näin pääset osallistumaan kurssiin, vaikka et koko ajaksi voikaan siihen sitoutua. Yhden koulutusvuorokauden hinta on 70 €. Koko viiden päivän kurssin hinta on 350 €. Vuorokausihintaan sisältyy yksi yöpyminen veneessä. Näin voit joustavasti suunnitella kulkemisen miehistönvaihtosatamaan.

Tällä purjehduskurssilla käymme tutustumassa Korpoströmin ja Pensarin vierassatamiin matkalla Örön linnakesaarelle. Voit tulla mukaan kurssille koko ajaksi tai vain haluamallesi reitin osuudelle. Jokaisena päivänä harjoittelemme purjeveneen valmistelua lähtöön, purjehtimista erilaisilla tuulen suunnilla ja rantautumista vierasvenesatamiin.

Reittisuunnitelma purjehdukselle on:

1. päivä - Nostamme aamulla purjeet Turusta Satavan Venepalvelun satamasta ja suuntaamme illaksi kohti Korpoströmin vierasvenesatamaa.

2. päivä - Lähdettyämme aamulla Korpoströmistä, harjoittelemme purjehdusta päivän ja rantaudumme yöpymistä varten Pensarin saarelle Pensar Sydin vierassatamaan.

3. päivä - Irrottauduttuamme aamulla Pensarin laiturista, purjehdimme avoimen merialueen kautta Högsåran vierasvenesatamaan.

4. päivä - Högsårasta lähdemme lyhyelle purjehduspäivälle ja rantaudumme jo iltapäivällä Örön linnakesaaren satamaan.

5. päivä - Viimeisen päivän purjehduksella suuntaamme aamun lähdön jälkeen Gulkronan selän eteläpuolelle ja illaksi Kasnäsin vierasveneatamaan.

Kurssille ilmoittautuminen sähköpostitse viimeistään viikko ennen ensimmäistä kurssipäivää.

Kurssin esite 2019 on saatavissa omalta sivultaan täältä.